Niedobór składników pokarmowych w glebie - przyczyny i rozwiązania

Niedobór składników pokarmowych w glebie - przyczyny i rozwiązania

Składniki pokarmowe w glebie - klucz do zdrowego wzrostu roślin

Składniki pokarmowe w glebie są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin uprawnych. Nawet niewielki ich niedobór może prowadzić do znacznego spadku plonów, co ma bezpośredni wpływ na efektywność produkcji rolniczej.

Problemy kwaśnej gleby

Kwaśna gleba charakteryzuje się niestabilną strukturą, w której elementy ilaste nie tworzą agregatów. To prowadzi do problemów z napowietrzeniem porów glebowych oraz zwiększenia stężenia toksyn. Ponadto, w glebie o niskim pH dochodzi do dysproporcji mikroorganizmów - przewagę zdobywają grzyby nad bakteriami, co skutkuje większą zachorowalnością roślin.

Przyczyny niedoborów składników pokarmowych

Niedobory składników pokarmowych mogą wystąpić w następujących okolicznościach:

 • Nieuregulowany odczyn pH gleby
 • Niesprzyjające warunki klimatyczne, takie jak susza
 • Zmniejszona liczba mikroorganizmów glebowych
 • Błędy w zabiegach agrotechnicznych, np. niewłaściwy zbiór biomasy
 • Niewłaściwy dobór nawozów

Jak radzić sobie z niedoborem składników pokarmowych?

Kluczowym działaniem jest zoptymalizowanie pH gleby. Regulacja pH gleby prowadzi do zwiększenia liczby mikroorganizmów, co z kolei poprawia procesy próchnicotwórcze i tworzenie struktury gruzełkowatej, zapewniając najlepsze warunki dla rozwoju roślin.

Bi Calc+ - kompleksowe rozwiązanie

Nawóz Bi Calc+ oferuje kompleksowe rozwiązanie problemów z glebą. Zawiera:

 • Wysokoreaktywny węglan jurajski: Szybko reguluje odczyn gleby, zapewniając optymalne warunki do pobierania składników pokarmowych przez rośliny.
 • Bakterie Bacillus (3 rodzaje): Bacillus azotofixans (azotowe), Bacillus subtilis (fitosanitarne), Bacillus megaterium (fosforowe) - w koncentracji 200x10^6 JTK w każdym gramie nawozu.
 • Kwasy humusowe: Utrzymują właściwy poziom próchnicy, zwiększając przyswajalność składników pokarmowych nawet o 20-40%.

Działanie Bi Calc+ na mikroorganizmy i strukturę gleby

 • Bacillus subtilis: Wzmacnia odporność roślin na choroby, ogranicza działanie patogenów, poprawia właściwości gleby przez rozkład materii organicznej i tworzenie struktury gruzełkowatej.
 • Bacillus azotofixans: Przetwarza azot z powietrza i gleby, udostępniając go roślinom, bierze udział w rozkładzie resztek pożniwnych.
 • Bacillus megaterium: Przetwarza fosfor z trudno dostępnych połączeń nieorganicznych i organicznych do form łatwych do pobrania przez rośliny.

Bi Calc+ to bezpieczeństwo i ekologia

Bi Calc+ jest przeznaczony dla wszystkich rodzajów upraw. Jest bezpieczny zarówno dla roślin, jak i organizmów glebowych, kontrolując odczyn bez niszczenia delikatnej równowagi ekosystemu glebowego. Granulat Bi Calc+ posiada rejestrację MRiRW oraz certyfikat IUNG w Puławach, co dopuszcza go do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

Zastosowanie Bi Calc+ może znacząco poprawić jakość gleby, zdrowie roślin i efektywność produkcji rolnej.

Wszystkie komentarze

  Zostaw odpowiedź