Kukurydza na kiszonkę Jest 14 produktów. Sklep i Hurtownia Rolnicza Hotfarm.pl

Nasiona kukurydzy na kiszonkę

Uprawa kukurydzy kiszonkowej to w naturalny sposób domena gospodarstw zajmujących się hodowlą i chowem bydła. Kiszonka z kukurydzy jest bowiem niezwykle wartościową paszą, pozwalająca na efektywne żywienie zwierząt. Kukurydza na kiszonkę uprawiana jest w całym kraju, na wszystkich typach gleb, jednak aby maksymalnie wykorzystać możliwości stanowiska i potencjał drzemiący w kukurydzy warto poświęcić nieco czasu, by znaleźć odpowiedź na pytanie, jaką odmianę kukurydzy wybrać na kiszonkę. "Na co zwrócić uwagę przy doborze kukurydzy."

Aktywne filtry

Materiał siewny – kukurydzy na kiszonkę

Nasiona kukurydzy na kiszonkę, podobnie jak odmiany kukurydzy o innym przeznaczeniu, powinny pochodzić od profesjonalnych dostawców i z renomowanych hodowli. Postęp genetyczny, jaki dokonał się w zakresie hodowli odmian kukurydzy kiszonkowej pozwala na osiąganie coraz lepszych wyników. Trzeba pamiętać, że mówimy tu nie tylko o samej wielkości plonu, ale także o jakości kiszonki, jaką wyprodukujemy. Na całą uprawę kukurydzy na kiszonkę powinniśmy bowiem patrzeć nie tyle z perspektywy samej uprawy kukurydzy, a efektywności żywienia zwierząt pasza przygotowana z zebranej kukurydzy.

Odmiany kukurydzy na kiszonkę – co wybierać?

Nowsze odmiany kukurydzy na kiszonkę łączą w sobie najwyższą jakość surowca do przygotowania wartościowej paszy i wysoki udział kolb z wysokością plonu. Takie połączenie finalnie pozytywnie odbija się zarówno na efektywności krów mlecznych, jak i na tempie przyrostu bydła opasowego.

Odpowiedź na pytanie, jaka kukurydza na kiszonkę będzie najlepsza, niestety musi brzmieć: to zależy. Poza parametrami istotnymi dla procesu zakiszania i późniejszego żywienia zwierząt trzeba bowiem uwzględnić także kwestie dopasowania cech, jakimi dysponuje dana kukurydza kiszonkowa do możliwości obsiewanego stanowiska.

Jakie odmiany kukurydzy najlepiej plonują na kiszonkę?

Najlepiej plonują te odmiany kukurydzy kiszonkowej, których wymagania są najlepiej zgrane z potencjałem pola, na którym będą uprawiane. Ta pozornie wymijająca odpowiedź prowadzi nas do rozłożenia tego, bądź co bądź, fundamentalnego pytania na kilka bardziej szczegółowych. Zastanówmy się zatem jak wybrać najlepszą odmianę kukurydzy na kiszonkę i uzyskiwać stabilne plony.

Jaka odmiany kukurydzy na kiszonkę na słabe gleby?

Z jednej strony patrząc, w praktyce rolniczej słabe gleby zawsze są wyzwaniem, z drugiej zaś, wykorzystanie słabszych stanowisk pod uprawę kukurydzy kiszonkowej jest tak powszechne, że profesjonalny dystrybutor nasion kukurydzy kiszonkowej jest dobrze przygotowany do przekazania trafnych rekomendacji pozwalających osiągać wysokie plony.

Aby dobrze wybrać odmianę kukurydzy na słabe gleby, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co wynika z tego, że właśnie tak je klasyfikujemy. Kukurydza kiszonkowa nie ma wygórowanych wymagań dotyczących klasy gleby, a niedostatki składników pokarmowych niwelujemy nawożeniem. Najpowszechniejszym zatem problemem słabych gleb są deficyty wody.

Jako że słabe gleby to zazwyczaj stanowiska lekkie, piaszczyste i bardzo przepuszczalne kwestia wody wydaje się tu kluczowa. Należy więc wśród cech kukurydzy kiszonkowej na słabe gleby poszukiwać właśnie tych wskazujących na dobre radzenie sobie z problemem suszy. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na odmiany o dobrym wigorze początkowym, gdyż pozwala on dobrze wykorzystać pozimowe zapasy wody. Z brakiem opadów na późniejszych etapach rozwoju kukurydzy kiszonkowej dobrze radzą sobie odmiany wyróżniające się mocnym efektem stay-green. Cecha ta między innymi przeciwdziała przedwczesnemu zasychaniu liści w okresach niedoborów wody.

Jak uprawiać kukurydzę na kiszonkę?

Zalecenia dotyczące sposobu uprawy kukurydzy na kiszonkę nie odbiegają szczególnie od tych dla kukurydzy o innym kierunku wykorzystania. Jednak znaczącym wyróżnikiem będzie tu wyznaczenie i przeprowadzenie zbioru w optymalnym terminie.

Termin zbioru kukurydzy kiszonkowej przyjmuje się za właściwy, gdy zawartość suchej masy zawiera się w przedziale od 30–35%. Niestety niekiedy trudno jest zbadać ten parametr wystarczająco dokładnie, tym bardziej że nie zawsze kukurydza na całej plantacji dosycha w tym samym tempie.

Niemniej, należy zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż jest to czynnik, który decyduje o jakości kiszonki, a ta finalnie przekłada się na efektywność produkcji w gospodarstwie, więc i na wysokość zysków.

Skoro od jakości kiszonki z kukurydzy zależy kwestia zysków ze sprzedaży mleka, czy opasów warto poświęcić jej nieco więcej czasu. Do oceny zawartości suchej masy mogą posłużyć mobilne laboratoria, pozwalające sprawdzić gotowość kukurydzy kiszonkowej do zbiorów. Metoda ta wiąże się z dość oczywistymi niedogodnościami i ograniczeniami dotyczącymi liczby możliwych do wykonania badań.

Alternatywą jest metoda oceny zawartości suchej masy wykonywana na podstawie zdjęć satelitarnych. System informatyczny wyposażony w odpowiednie algorytmy jest w stanie z zadziwiającą dokładnością wskazać aktualna zawartość suchej masy i precyzyjnie oszacować termin zbiorów. To nieoceniona wiedza zarówno w kontekście jakości kiszonki, jak i planowania całej logistyki zbiorów.

Przygotowując kiszonkę z kukurydzy, warto także zwrócić uwagę na przebieg prac. Zanieczyszczenie sieczki ziemią może bowiem sprawić, że procesy biologiczno chemiczne nie będą zachodziły w pryzmie w sposób prawidłowy. Także niedostateczne ubicie zakiszanego materiału może skutkować niewłaściwym przebiegiem zakiszania. 

Nasiona kukurydzy na kiszonkę – przygotowanie podłoża pod wysiew

Choć w dobie rosnących problemów z dostępnością wody, a także wsłuchując się w inne argumenty, wielu rolników rezygnuje z orki, to przyjmuje się, że jest to pierwszy zabieg agrotechniczny przygotowujący stanowisko pod kukurydzę. Dodajmy tylko, że mówimy tu o orce zimowej. 

Wiosną bowiem ograniczamy prace uprawowe do niezbędnego minimum pozwalającego wyrównać rolę i nadać glebie właściwą strukturę. Ma to na celu ograniczenie parowania i zakumulowanie maksymalnej ilości wody oraz umożliwienie wykonania precyzyjnego siewu kukurydzy.

Kiedy siać kukurydzę na kiszonkę?

Termin siewu kukurydzy na kiszonkę ma kluczowe znaczenie dla osiąganego plonu. Aby umożliwić kukurydzy równomierne wschody i szybki rozwój w początkowych fazach wzrostu potrzebne są odpowiednio wysokie temperatury.

Warto pamiętać, że ważna jest zarówno temperatura gleby, jak i temperatura powietrza. W momencie siewu temperatura gleby nie powinna być niższa niż 8°C. Wskaźnikiem fenologicznym wyznaczającym termin siewu kukurydzy kiszonkowej jest początek kwitnienia mniszka lekarskiego.

Kukurydza jest jednak wrażliwa na temperatury panujące wiosną. Jeśli są niskie, wzrost roślin silnie wyhamowuje. Gwałtowne ochłodzenie na etapie wschodów może prowadzić do redukcji obsady.

Kukurydza na kiszonkę – zabiegi pielęgnacyjne

Bezpośrednio po siewie kukurydzy kiszonkowej wykonujemy przedwschodowy zabieg herbicydowy. Jeżeli nie decydujemy się na typowo doglebowe odchwaszczanie, to niezależnie od przyczyn, powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy powinniśmy przeprowadzić do fazy 4–5 liści. Wynika to z faktu wyjątkowej wrażliwości kukurydzy na niepożądane towarzystwo, które skutkuje ograniczeniem plonu. Tak więc chwasty w kukurydzy zwalczamy najszybciej, jak ro możliwe.

W późniejszym okresie warto zaplanować dokarmienie kukurydzy kiszonkowej nawozami dolistnymi, mikroelementami, a w przypadku wystąpienia czynników stresowych, takich jak choćby przymrozki, czy długo utrzymujące się relatywnie niskie temperatury, zaaplikujmy biostymulatory na kukurydzę.

To, że w uprawie kukurydzy nie prowadzimy zabiegów fungicydowych nie oznacza, że kukurydza nie choruje. Jednak ze względu na brak możliwości chemicznego zwalczania chorób grzybowych w kukurydzy ograniczamy się do działań prewencyjnych. Należą do nich między innymi: zmianowanie, właściwy dobór zabiegów uprawowych i wysiewanie odmian wykazujących się niską podatnością na porażenie patogenami chorobotwórczymi.

Ceny nasion kukurydzy na kiszonkę

W żadnym wypadku cena jednostki siewnej kukurydzy ani nawet całościowy koszt obsiania plantacji nie powinny być czynnikiem decydującym o wyborze nasion kukurydzy kiszonkowej. 

Na ceny nasion kukurydzy kiszonkowej powinniśmy spojrzeć dopiero po wyselekcjonowaniu odmian właściwych dla warunków stanowiskowych, jakimi dysponujemy i zawsze przez pryzmat wysokości plonu, jaki możemy osiągnąć. 

Dobrym okazja do zakupu nasion kukurydzy w atrakcyjnej cenie może być posezonowa wyprzedaż, czy promocja. Dlatego warto sprawdzać oferty na nasiona kukurydzy kiszonkowej poza tradycyjnym okresem ich sprzedaży.

Gdzie kupić nasiona kukurydzy na kiszonkę?

Sprzedaż materiału siewnego kukurydzy kiszonkowej odbywa się z wykorzystaniem wielu kanałów dystrybucji. Jednak na szczególną uwagę zasługuje sprzedaż realizowana online. Jednak nie każdy sklep internetowy daje gwarancję profesjonalizmu. Dlatego nasiona kukurydzy kiszonkowej kupuj w sklepie internetowym Hotfarm.pl. Zapewnia szeroki wybór nasion kukurydzy, które mają bardzo wysoki potencjał plonowania. Ma też doskonałe opinie i szerokie grono stałych klientów.

Odmiany kukurydzy na kiszonkę – nasiona dostępne w naszej ofercie

Profesjonalny producent materiału siewnego oferuje swoim odbiorcom szeroką paletę nasion o zróżnicowanej charakterystyce. Jednak aby zapewnić klientom maksymalne możliwości dopasowania odmian kukurydzy kiszonkowej do ich potrzeb i oczekiwań w naszym sklepie internetowym oferujemy nasiona z wielu znanych firm hodowlanych. W sklepie Hotfarm.pl znajdziesz między innymi takie produkty jak:

  • kukurydza kiszonkowa Syngenta,
  • kukurydza kiszonkowa Saatbau,
  • kukurydza kiszonkowa Limagrain,
  • kukurydza kiszonkowa HR Smolice,
  • kukurydza kiszonkowa Maisadour,
  • kukurydza kiszonkowa Dekalb (Bayer),
  • kukurydza kiszonkowa Lidea (Euralis).

Jeżeli potrzebujesz uniwersalnej odmiany kukurydzy, którą możesz wykorzystać zarówno do przygotowania kiszonki, jak i na ziarno, w naszej ofercie z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Poza wymienionymi wyżej markami oferujemy także nasiona kukurydzy uniwersalnej takich hodowli jak: Saaten Union, RAGT czy Pioneer.

Pełna gama odmian kukurydzy dostępnych w naszym sklepie obejmuje zarówno kukurydze wczesne, średniowczesne, jak i średniopóźne. Mamy więc nasiona kukurydzy kiszonkowej właściwe dla wszystkich regionów Polski.

Źródła

  • Buniak W., Dmowski Z., Szyszkowski P., Plonowanie i skład jakościowy kukurydzy na kiszonkę w warunkach deszczowania. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1996, 438, s. 243-249. [Google Scholar]
  • Gach S., Kowalski P., Technologiczne i techniczne aspekty zbioru roślin kukurydzy na kiszonkę. Postępy Nauk Rolniczych. 2010, 62 (1), s. 91-99. [Google Scholar]
  • Jędruszczak M., Kapeluszny J., Plonowanie i zachwaszczenie kukurydzy na kiszonkę w urzeźbionym terenie o glebach lessowych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska. Sectio E. Agricultura. 1993, 48, s. 7-15. [Google Scholar]
  • Konieczna A., Borek K., Mazur K., Wardal W. J., Emisje tlenku azotu(I) i ditlenku węgla z aplikacji nawozów nieorganicznych i naturalnych w wybranych technologiach upraw kukurydzy na kiszonkę. Przemysł Chemiczny. 2019, 98 (6), s. 901-906. [Google Scholar]
  • Kowalik I., Czym zbierać kukurydzę na kiszonkę? Kukurydza. 2010, 2, s. 13-18. [Google Scholar]
  • Liska T., Kukurydza na kiszonkę. Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. 2013, 10, s. 10. [Google Scholar]
  • Puczel B. F., Analiza kosztów zbioru kukurydzy na kiszonkę. Problemy Inżynierii Rolniczej. 2016, 24 (2), s. 17-26. [Google Scholar]
  • Sierakowska M., Uprawa nowych odmian kukurydzy na kiszonkę. Siedlecki Informator Rolniczy. 1998, 4, s. 25. [Google Scholar]
  • Staszak E., Kukurydza na kiszonkę - wybieramy właściwą odmianę. Bydło. 2009, 1, s. 8-10. [Google Scholar]
  • Szlachta T., Tupieka M., Analiza opłacalności produkcji kukurydzy z przeznaczeniem na kiszonkę jako substratu do biogazowni. Inżynieria Rolnicza. 2013, 17, 3 (1), s. 375-386. [Google Scholar]
  • Tomasiuk T., Uprawa kukurydzy na kiszonkę. Wieś Mazowiecka. Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. 2004, 4, s. 16. [Google Scholar]
  • Wielogorska G., Turska E., Czarnocki S., Ocena technologii stosowanych w gospodarstwach uprawiających kukurydzę na kiszonkę w rejonie środkowowschodniej Polski. Pamiętnik Puławski. 2008, 147, s. 203-213. [Google Scholar]