Nawozy wapniowe Jest 5 produktów. Sklep i Hurtownia Rolnicza Hotfarm.pl

Nawozy wapniowe

Nawozy wapniowe odkwaszają glebę. Regulacja odczynu ma niebagatelne znaczenie w kontekście jakości i obfitości otrzymywanych plonów. Tego rodzaju zabieg poprawia parametry biologiczno-chemiczne gruntu, ułatwiając przyswajalność niektórych składników odżywczych (m.in. fosforu). Wapniowanie znajduje zastosowanie także w przypadku różnego rodzaju łąk i pól - mimo że rośliny trawiaste stosunkowo dobrze radzą sobie w kwaśnej glebie, sprzyja ono zwiększeniu różnorodności gatunkowej.

Aktywne filtry

Active CALC

Nawozy wapniowe

Active CALC - innowacyjny nawóz wapniowy dla nowoczesnego rolnictwa Active CALC to zaawansowany nawóz wapniowy węglanowy granulowany, stworzony...

14,31 zł brutto
(13,25 zł netto)

pHopti FAST

Nawozy wapniowe

pHopti FAST – nawóz wapniowy kredowy Coraz częściej rolnicy zauważają na swoich plantacjach polegające na widocznych niedoborach wapnia dla roślin....

313,65 zł brutto
(290,42 zł netto)

Co to jest nawóz wapniowy?

Nawozy wapniowe są nawozami mineralnymi zawierającymi wapń (Ca) jako główny składnik odżywczy. Wapń jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. 

Jak wapń wpływa na rośliny?

Wapń jest niezbędny dla wielu procesów fizjologicznych roślin. Pomaga w budowie i utrzymaniu struktury komórek roślinnych, tworzeniu ścian komórkowych, prawidłowym funkcjonowaniu błon komórkowych i transportu składników pokarmowych. Wapń wpływa również na zdrowie korzeni, redukcję stresu roślinnego oraz regulację pH gleby.

Niedobór wapnia może prowadzić do różnych problemów u roślin. Objawy niedoboru wapnia obejmują żółknięcie i nekrozę brzegów liści, zahamowanie wzrostu korzeni, deformacje i osłabienie struktury rośliny, oraz wzrost podatności na uszkodzenia mechaniczne i choroby.

Co daje wapnowanie gleby?

Wapnowanie ma za zadanie uregulowanie odczynu gleby. Niskie pH gleby kwaśnej można skorygować poprzez wapnowanie, które zwiększając odczyn gleby, poprawia również warunki wzrostu roślin.

Nawozy wapniowe – rodzaje

Preparaty do regulacji odczynu gleby mogą natomiast zawierać wapno nawozowe w formie tlenkowej, wapno w formie węglanowej lub wapniowo-magnezowej. Wszystkie formy nawozów wapniowych mają określone właściwości i zastosowanie w zależności od potrzeb roślin i warunków glebowych.

Nawozy wapniowe tlenkowe

Nawozy wapniowe tlenkowe są silnie reaktywne – w kontakcie z wodą zmieniają pH na wysoce zasadowe, co przyspiesza wchłanianie. Przeznaczone są do stosowania przedsiewnego na glebach ciężkich.

Nawozy wapniowe węglanowe

Wapno węglanowe działa powoli i nie tak agresywnie, jak wapno tlenkowe. Zaliczyć można do nich wapniak mielony lub kredę nawozową.

Nawozy wapniowo-magnezowe (dolomity)

Nawozy wapniowo-magnezowe działają podobnie jak wapno węglanowe – długo i niezbyt agresywnie. Uzupełniają niedobory magnezu.

Kiedy stosować nawozy wapniowe?

Nawozy wapniowe należy stosować w przypadku gleb zakwaszonych, o zbyt niskim pH lub kiedy pojawią się objawy niedoboru wapnia u roślin.

Kiedy najlepiej wysiać wapno?

Wapnowanie można wykonywać przedsiewnie lub pogłównie, jednak najczęściej wykonuje się je jesienią – tuż po zbiorach lub pod orkę przedzimową.

Jak stosować nawozy wapniowe?

Aplikacja nawozów wapniowych różni się w zależności od ich postaci. Nawozy wapniowe granulowane lub sypkie rozsypuje się na powierzchni gleby lub miesza z glebą przed siewem lub sadzeniem roślin, natomiast dolistne nawozy wapniowe aplikuje się w formie oprysku, pogłównie.

Co ile lat wykonywać wapnowanie gleby?

Wapń z gleb lekkich jest wymywany szybciej, niż w przypadku gleb ciężkich. Dlatego gleby lekkie należy wapnować co 2 lata, a gleby ciężkie co 4 lata.

Ile daje się wapna na hektar?

Dawkowanie nawozów wapniowych powinno być dostosowane do analizy glebowej, aby określić potrzeby roślin i dostarczyć odpowiednią ilość wapnia. Nadmiar wapnia może prowadzić do problemów związanych z pH gleby i interakcjami z innymi składnikami odżywczymi. Dlatego ważne jest monitorowanie zawartości wapnia w glebie i dostosowanie dawkowania nawozów wapniowych do indywidualnych potrzeb roślin.

Nawożenie wapniowe – wady

Zbyt intensywne nawożenie wapniowe lub niewłaściwie dobrany rodzaj nawozu mogą doprowadzić do spadku zawartości materii organicznej w glebie. Dodatkowo nieprawidłowe zarządzanie wapniem może być powiązane z niedoborem boru w glebie.

Bezpieczeństwo nawożenia wapniowego

Zbyt intensywne nawożenie wapniowe powoduje nadmierny wzrost odczynu gleby, co niekorzystnie wpływa na rośliny. Nieodpowiednia ochrona osobista podczas nawożenia może wpłynąć negatywnie na zdrowie.

Z jakimi nawozami nie mieszać wapna?

Przed zastosowaniem nawozów wapniowych nie należy stosować innych preparatów, aby uniknąć niepożądanych interakcji. Przede wszystkim dotyczy to nawozów fosforowych oraz azotowych.

Jaki nawóz wapniowy wybrać?

Nawóz wapniowy powinien być dopasowany do typu podłoża oraz terminu zabiegu.

Na glebach lekkich stosuje się nawozy wapniowe węglanowe, natomiast nawóz wapniowy tlenkowy przeznaczony jest do gleb ciężkich.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę planowany efekt – nawozy wapniowe tlenkowe zadziałają szybciej, ale też bardziej agresywnie, podczas gdy wapno węglanowe będzie działać dłużej, ale delikatniej.

Koszt zakupu nawozów wapniowych

Cena nawozu wapniowego jest uzależniona od producenta, wielkości opakowania, ale przede wszystkim rodzaju nawozu. Dokładny koszt można sprawdzić na stronie wybranego produktu.

Gdzie kupić nawozy wapniowe?

Hotfarm oferuje szeroką gamę nawozów wapniowych, dostępnych zarówno w stacjonarnych punktach sprzedaży, jak i w sklepie internetowym. Zakupy za pośrednictwem platformy internetowej Hotfarm to gwarancja wysokiej jakości nawozów wapniowych.

Bibliografia

 • Piwowar, A. (2015). Zużycie nawozów wapniowych w Polsce a potrzeby wapnowania gleb. Technika Rolnicza Ogrodnicza Leśna, (1).
 • Kamionka, J. (2006). Technika stosowania nawozów wapniowych. Nawozy i Nawożenie, 8(2 [27]).
 • Andrzejewska, A. (2018). Dolistne nawozy wapniowe. Warzywa, (06).
 • Andrzejewska, A. (2019). Nowoczesne nawozy wapniowe. Warzywa, (03).
 • Andrzejewska, A. (2014). Nawozy wapniowe na jakość warzyw. Warzywa, (06).
 • Kalinowski, M. (2017). Wybieramy wapno nawozowe. Tygodnik Poradnik Rolniczy, (26).
 • Szczepaniak, W. (2019). Wapnowanie to zabieg prośrodowiskowy. Farmer, (03).
 • Trzymkowska, J. (2019). Wiosenne wapnowanie. Agro Profil. Magazyn Rolniczy, (04).
 • Kalinowski, M. (2019). Wapnowanie z uwzględnieniem zmianowania. Tygodnik Poradnik Rolniczy, (24 [786]).
 • Sobuta, M. (2019). Wapnowanie gleb. Wiadomości Rolnicze. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, (05).
 • Koscielniak, W. (2019). Wapnowanie to ratunek dla gleb. Nowoczesna Uprawa, (06).
 • Niemiec, M., Kuboń, M., Komorowska, M., Gródek-Szostak, Z., Stuglik, J., & Mudryk, K. (2020). Ocena wybranych właściwości nawozów wytwarzanych na bazie dolomitu i kwasu cytrynowego. Przemysł Chemiczny, 99.