Nasiona soi Jest 10 produktów. Sklep i Hurtownia Rolnicza Hotfarm.pl

Nasiona soi do siewu

Soja jest bardzo dobrym płodozmianem, najlepiej siać ją po zbożach, lub kukurydzy. Przy siewie po kukurydzy trzeba sprawdzić szkodliwość zastosowanych herbicydów na soję. Soja pozostawia bardzo dobre stanowisko o znakomitej strukturze gleby dla zbóż ozimych - szczególnie pszenicy.

Aktywne filtry

hotfarm.pl Reviews with ekomi-pl.com

Dobór odmiany soi – od czego zależy?

Uprawa soi w Europie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli porównamy powierzchnię jej uprawy w Polsce w latach 2021-2022, to zwiększyła się ona o ponad 50%. Skąd tak szybko rosnąca popularność tego ciepłolubnego gatunku? Jakie są kryteria doboru odmian soi? 

Uprawa soi i dobór odmian

Soja jest rośliną z rodziny gatunków bobowatych grubonasiennych, potocznie nazywanych strączkowymi. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi asymilującymi wolny azot z powietrza, szacuje się, że soja jest w stanie pozostawić po sobie mniej więcej 50-100 kg N/ha. Dodatkowo jako roślina strączkowa działa fitosanitarnie, przełamując uproszczony płodozmian zbożowy-rzepaczany często występujący w gospodarstwach rolnych. To wszystko wpływa na fakt, że uprawa soi stanowi bardzo dobry przedplon dla podstawowych roślin uprawnych, do których zalicza się rzepak i zboża.

Decydując się na siew soi, szczególną uwagę należy zwrócić na dobór odpowiednich odmianWłaściwie dobrane nasiona soi mają ogromny wpływ na osiągane wyniki produkcyjne. Kwalifikowany materiał siewny soi charakteryzuje się:

  • doskonałym potencjałem plonowania,
  • wysoką energią i siłą kiełkowania,
  • bardzo dobrą zdrowotnością.

Wysiewając materiał siewny soi kwalifikowany, mamy pewność jakości wynikającej ze ścisłej selekcji plantacji nasiennych w celu zachowania 100% czystości odmianowej, a także bardzo dokładnego czyszczenia przez separator optyczny, który eliminuje nasiona chore i martwe oraz delikatnego otoczkowania nasion szczepionką bakteryjną, a często również zaprawiania zaprawą fungicydową.

Odmiany soi na ziarno

Sprawdzone odmiany soi, jakie możemy zarekomendować w tym sezonie to:

  • ADESSA – jest jedną z najwcześniejszych odmian dostępnych na rynku. Jest to najwyżej plonująca odmiana soi w swojej grupie wczesności na poziomie 3 lat! Rekomendowana do uprawy na większości terenów Polski według COBORU (LZO 2022).
  • NESSIE PZO – średniowczesna odmiana z hodowli IGP, która szturmem weszła na rynek Polski. Jej średni potencjał plonowania to ponad 108% wzorca!
  • ES COMANDOR – średniopóźna odmiana z hodowli LIDEA, wysoko plonująca na poziomie 105% z bardzo wysoką odpornością na wyleganie!

Soja ma bardzo dużą wartość odżywczą zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi, a odpowiednio dobrana odmiana soi może skutkować znacznie większym plonem nasion.

Kryteria doboru odmian soi

Wysokie plonowanie soi wiąże się w wyborem odmian o pożądanych cechach. Najważniejszą cechą charakteryzującą odmiany soi jest ich wczesność. Według najnowszej klasyfikacji COBORU odmiany soi dzieli się na trzy grupy wczesności, natomiast w obiegu funkcjonuje równolegle podział w skali „zerowej”, który uwzględnia odmiany:

  • bardzo wczesne i wczesne (0000),
  • średnio wczesne i średnio późne (000),
  • późne i bardzo późne (00 i 0).

W związku z położeniem geograficznym Polski, wybór odmian soi jest mocno utrudniony w zależności od regionu Polski, ponieważ odmiana zbyt wczesna nie wykorzysta potencjału i plon będzie niższy niż potencjalnie mógłby być. Zbyt późna odmiana nie zdąży z kolei dojrzeć i może pojawić się problem z jej zbiorem.

Dopasowanie odmiany soi do stanowiska

Z roku na rok odmiany soi w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Optymalny termin, jeśli chodzi o siew soi, w zależności od rejonu kraju przypada między 20 kwietnia i 5 maja. Decydując się na wysiew soi, należy właściwie wybrać stanowisko do uprawy. Soja potrzebuje gleb o uregulowanym pH, przepuszczalnych, które szybciej się ogrzewają, dzięki czemu nasiona soi do siewu szybciej skiełkują przy wystarczającej ilości wody.

Do dalszego rozwoju soja potrzebuje dość wysokich temperatur i umiarkowanej ilości wody, a według najnowszych badań dość dobrze radzi sobie z okresowymi suszami. Soję warto umiejscowić w zmianowaniu po zbożach, ponieważ postawiają one stanowisko w miarę wolne od chwastów i średnio zasobne w azot. Należy dokładnie rozważyć stanowisko po kukurydzy, ponieważ niektóre herbicydy są bardzo szkodliwe dla soi – w szczególności oparte na związkach z grupy pochodnych pirydyn oraz z grupy trójketonów.