Nasiona słonecznika Jest 18 produktów. Sklep i Hurtownia Rolnicza Hotfarm.pl

Nasiona słonecznika do siewu

Uprawa słonecznika w Polsce stale zyskuje na popularności. Oprócz obecności w mieszankach poplonowych coraz częściej słonecznik uprawiany jest na ziarno czy w celach paszowych. Uprawa słonecznika w plonie głównym ma wiele zalet. Słonecznik jest niezwykle cenny w płodozmianie, gdyż pozwala na przełamanie monokultury zbożowo kukurydzianej. Słonecznik dobrze radzi sobie na słabszych glebach i nie ma wielkich wymagań nawozowych. Jest też relatywnie rzadko atakowany przez choroby, co pozwala na jego uprawę przy niskich nakładach. Oferta specjalna:

 1. Przy zakupie minimum 10 dowolnych jednostek - więcej zyskujesz! Umieść produkty w koszyku i sprawdź ile zaoszczędzisz!

Aktywne filtry

Materiał siewny – nasiona słonecznika

W nasiona słonecznika należy zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców oferujących kwalifikowany materiał siewny słonecznika pochodzący od profesjonalnych firm hodowlanych. Nasiona słonecznika do siewu oferowane przez znane firmy nasienne zapewniają równomierne wchody, wysoki potencjał plonowania oraz pewność i powtarzalność cech odmiany słonecznika. Materiał siewny słonecznika powinien być także zaprawiony preparatem grzybobójczym, co stanowi pierwszy i zarazem niezwykle istotny element ochrony fungicydowej słonecznika.

Uprawa słonecznika

Słonecznik jest rośliną oleistą z rodziny astrowatych. Siew słonecznika przerywa cykl rozwojowy patogenów, więc pozwala ograniczać presje chorób grzybowych. Z kolei bardzo głęboki, nawet trzymetrowy, korzeń palowy z mocno rozbudowanymi korzeniami bocznymi, nie tylko pozwala przetrwać roślinie w trudnych warunkach, ale także poprawia strukturę gleby. 

Wysiewanie nasion słonecznika: krok po kroku

W zaleceniach dotyczących uprawy słonecznika można dostrzec pewne podobieństwa do uprawy kukurydzy. Będą to kwestie dotyczące sprzętu, ale także np. terminu siewu. Ze względu na rozstaw rzędów do siewu słonecznika z powodzeniem można wykorzystać punktowy siewnik do kukurydzy. Wymaga on jedynie wymiany tarcz wysiewających, gdyż te przeznaczone do siewu słonecznika powinny mieć otwory o średnicy 2 mm, czyli mniejsze niż do kukurydzy. Również zbiór słonecznika możemy przeprowadzić, wykorzystując przezbrojona przystawkę do kukurydzy. Oczywiście możemy także zakupić heder Przygotowany specjalnie do zbioru słonecznika. Jednak opłacalność takiej inwestycji zależy od planowanej skali przedsięwzięcia. Kolejne podobieństwo dotyczy doboru optymalnego momentu na siew.

Słonecznik siejemy na głębokość ok. 4 cm, jednak na glebach ciężkich warto siać słonecznik nieco płycej (na 3, a nawet 2 cm). Rozstaw rzędów trzeba dobrać do sprzętu, którym będziemy zbierać słonecznik. Jeśli planujemy użyć przystawki do kukurydzy, to siejemy w rzędach co 75 cm. Jeżeli mamy do dyspozycji wyspecjalizowany heder do zbioru słonecznika, dostosowujemy rozstaw do posiadanej maszyny, ale poruszamy się w przedziale 45-60 cm.

Przyjmuje się, że optymalna gęstość siewu słonecznika to 70 000 - 80 000 nasion na hektar. Na słabych stanowiskach, a także w przypadku opóźnionych siewów warto obniżyć obsadę.

Kiedy wysiewać nasiona słonecznika?

W ujęciu kalendarzowym słonecznik optymalny termin na siew słonecznika to druga połowa kwietnia. Ewentualnie pierwsza dekada maja. Słonecznik jest ciepłolubny. Dlatego nasiona słonecznika wysiewamy w ogrzaną glebę. Jej temperatura powinna wynosić minimum 6°C. 

Kiedy już szykujemy nasiona słonecznika do siania, warto także sprawdzić prognozę na najbliższe dni, gdyż nagłe i długotrwałe spadki temperatur, a także intensywne opady bezpośrednio po siewie mogą negatywnie wpłynąć na wschody słonecznika.

Wymagania stanowiskowe słonecznika

Słonecznik nie ma wysokich wymagań glebowych, choć oczywiście na żyznych ziemiach będzie plonował wyżej. W praktyce słonecznik możemy z powodzeniem uprawiać na wszystkich typach gleb, od lekkich – piaszczystych nawet do ciężkich gliniastych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że te ostatnie dość wolno się nagrzewają, wiec w niesprzyjających okolicznościach mogą nie oferować optymalnych warunków do wschodów. 

Ze względu na rozbudowany system korzeniowy, stanowisko pod uprawę słonecznika powinno odznaczać się głębokim profilem glebowym. 

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie słonecznika

Zabiegi herbicydowe w słoneczniku wykonujemy, co zrozumiałe, wyłącznie środkami chwastobójczymi zarejestrowanymi do stosowania w tej uprawie. Do zwalczania chwastów na plantacjach słonecznika przewidziane są wyłącznie środki do stosowania przedwschodowego i powschodowego.

Słonecznik wymaga ochrony fungicydowej. Jak już wyżej wspominaliśmy, pierwszym krokiem zapewniającym zabezpieczenie słonecznika przed grzybami jest zakup zaprawionego kwalifikowanego materiału siewnego słonecznika. Zaprawa grzybobójcza chroni słonecznik w początkowej fazie przed takimi chorobami jak: 

 • fuzarioza siewek,
 • zgorzel siewek,
 • zgnilizna twardzikowa,
 • szara pleśń,
 • alternarioza.

Zazwyczaj jest jednak konieczny oprysk fungicydowy wymierzony w szarą pleśń, mączniaki, alternariozę, rdzę, czarną plamistość łodyg czy zgniliznę twardzikową. Na stanowiskach z dużą presją patogenów zaobserwowaną na uprawie poprzedzającej mogą być konieczne dwa zabiegi. Jeden zapobiegawczy, gdy rośliny mają około 30 cm wysokości, a drugi interwencyjny w fazie pąkowania.

Do zwalczania chorób słonecznika stosujemy preparaty grzybobójcze zawierające protiokonazol, difenokonazol, azoksystronię, fludioksonil czy fluopyram.

Plantacja słonecznika wymaga także ochrony przed szkodnikami. Roślinom zagrażają mszyce, zmienniki czy miniarki. Aktualnie do zwalczania szkodników w słoneczniku zarejestrowano w Polsce wyłącznie środki biologiczne, choć może to ulec zmianie. W innych krajach europejskich zarejestrowane są również pyretroidy stosowane również w rzepaku czy zbożach.

Czy uprawa słonecznika się opłaca?

Koszty produkcji rolnej zmieniają się bardzo dynamicznie. Dlatego przytaczanie w tym miejscu precyzyjnych kalkulacji uwzględniającej koszt prowadzenia plantacji mija się z celem. Cena skupu ziarna słonecznika także nie należy do parametrów stabilnych i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Światowy rynek roślin oleistych ma jednak ogromne zapotrzebowanie na surowiec, więc z pewnością popytu nie zabraknie. Zestawiając to jednak z relatywnie niskim nakładami, jakich wymaga słonecznik, szczególnie w porównaniu do rzepaku, należy założyć, że uprawa słonecznika jest rentowna.

Jakie odmiany słonecznika wybrać?

Odmiany słonecznika na ziarno dostępne w sprzedaży podzielone są na klasy wczesności, które możemy porównać do liczby FAO znanej z kukurydzy. Odmiany słonecznika oleistego na polskim rynku dzielą się na bardzo wczesne, średnio wczesne, wczesne i średnio późne. Odmiana słonecznika powinna być zatem odpowiednio dobrana do rejonu uprawy, ale także do konkretnego stanowiska.

Nasiona słonecznika – właściwości

Cechy odmian słonecznika, które pozwalają dobrać charakterystykę roślin do stanowiska, nie odbiegają znacząco od właściwości, jakie znamy z opisów odmian rzepaku, czy także innych roślin rolniczych. Tak więc szukając najlepszej odmiany słonecznika na własne pole, trafimy na takie parametry, jak odporność na choroby, podatność na wyleganie, tolerancja na niedobory wody, termin dojrzałości, kwitnienia czy wigor początkowy. Ważnym parametrem odmiany słonecznika jest zawartość oleju.

Zalety uprawy słonecznika

Do zalet uprawy słonecznika niewątpliwe należą stosunkowo niskie nakłady zarówno w wymiarze finansowym, jak i czasowym. Niewielka liczba zabiegów ochronnych, jakie musimy wykonać na plantacji słonecznika, sprawia, że nie jest to uprawa nadmiernie pracochłonna, jak i kosztowna. Rentowność uprawy słonecznika to jednak nie wszystko.

Wspomnieliśmy już wyżej o wysokiej wartość słonecznika dla zmianowania. Wraz z postępującą specjalizacją w uprawie buraków cukrowych czy ziemniaków wiele gospodarstw ma problem z zachowaniem prawidłowego płodozmianu. Niezależnie jednak od przyczyn dominująca pozycja zbóż w strukturze zasiewów jest faktem, a słonecznik jest tu doskonałą rośliną do przełamania cyklu życiowego wszelkich agrofagów zagrażających uprawom zbóż.

Najlepsze odmiany słonecznika charakteryzują się bardzo wysoką zdrowotnością i w połączeniu z prawidłową agrotechniką mogą poprawić sytuacje roślin uprawianych następczo. Warto jednak pamiętać, że choć słonecznik pochodzi z zupełnie innej rodziny roślin niż rzepak (słonecznik zaliczany jest do astrowatych), jest on również atakowany przez zgniliznę twardzikową. Dlatego rzepak nie będzie tu najlepszym przedplonem.

Gdzie kupić nasiona słonecznika?

Nasiona słonecznika znajdują się w ofercie wielu sprzedawców. Jednak wybierając dostawcę materiału siewnego, warto zwrócić uwagę nie tylko na asortyment czy cenę, ale także, a może przede wszystkim, na opinie na temat rzetelności firmy. 

Niezależnie od tego, czy jest to sklep internetowy, czy dystrybutor prowadzący sprzedaż stacjonarną powinien cieszyć się renomą wśród dotychczasowych klientów. Jest to ważne, gdyż nie jesteśmy w stanie w stu procentach zweryfikować jakości towaru w momencie zakupu, więc możliwość zaufania dostawcy jest ogromną zaletą.

Ze względu na ogromne doświadczenie naszego personelu, który od wielu lat wspiera gospodarstwa, służąc radą i dostarczając środki do produkcji rolnej, z pewnością zaliczamy się do firm, którym może zaufać każdy producent rolny. Nasiona słonecznika kup w rolniczym sklepie internetowym HotFarm.pl!

Ceny nasion słonecznika do siewu

Kiedy kupujemy nasiona słonecznika do siewu, cena oczywiście jest istotnym elementem, na podstawie którego oceniamy atrakcyjność oferty. Trzeba jednak pamiętać, że cena materiału siewnego słonecznika nie powinna być kryterium podstawowym. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych roślin uprawnych, nazbyt intensywne poszukiwanie oszczędności przy zakupie nasion finalnie prowadzi do strat. Dzieje się tak dlatego, że nietypowo niska, oderwana od realiów rynkowych cena nasion zazwyczaj niestety oznacza niską jakość. Gdy kupujemy nasiona słonecznika, cena może być obniżona przez wyprzedaż. Jednak to czy promocja dotyczy materiału siewnego wysokiej jakości sprawdzić trudno. Dlatego warto odwołać się do opinii sprzedawcy. 

Nasiona słonecznika do siewu dostępne w ofercie HotFarm

W ofercie sklepu internetowego HotFarm.pl znajdziesz najwyższej jakości materiał siewny słonecznika pochodzący z uznanych hodowli. Jest to gwarancją powtarzalności cech odmianowych i maksymalnych plonów. Naszym klientom oferujemy między innymi:

 • słonecznik RGT,
 • słonecznik Limagrain,
 • słonecznik MAS,
 • słonecznik Saaten Union.

W naszej ofercie znajdują się najlepsze odmiany słonecznika. Są to zarówno odmiany  bardzo wczesne, średnio wczesne, wczesne, jak i średnio późne. Umożliwia to dobór odmiany słonecznika do regionu, w jakim Będzie uprawiany.

Źródła

 • Federowska B., Charakterystyka słonecznika oleistego i możliwości jego uprawy w Polsce. Postępy Nauk Rolniczych. 1973, 20 (5), s. 63-75. [Google Scholar]
 • Gugała M. , Zarzecka K., Uprawa słonecznika. Nasza Rola. 2009, 6, s. 29-30. [Google Scholar]
 • Hołubowicz-Kliza G., Uprawa słonecznika dla przemysłu tłuszczowego. Instrukcja Upowszechnieniowa. Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. 2004, 96, s. 1-16. [Google Scholar]
 • Jabłońska-Ceglarek R., Rosa R., Uprawa słonecznika na cele konsumpcyjne. Agrochemia. 2002, 01, s. 14-15. [Google Scholar]
 • Mackiewicz S., Zub J., Próby chemicznego zwalczania zgnilizny twardzikowej (Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) De Bary) na słoneczniku oleistym. Prace Naukowe Instytutu Ochrony Roślin. 1978, 20 (2), s. 73-89. [Google Scholar]
 • Muśnicka B. , Muśnicki C., Uprawa słonecznika na nasiona. Agrochemia. 1991, 04, s. 16-17. [Google Scholar]
 • Muśnicki C., Perspektywy uprawy słonecznika oleistego w Polsce. Postępy Nauk Rolniczych. 1975, 22 (6), s. 3-18. [Google Scholar]
 • Paluch H., Opłacalność uprawy słonecznika na nasiona. Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. 2006, 02 Dodatek Ekonomiczny, s. 2. [Google Scholar]
 • Płoskońska A., Uprawa słonecznika na zielonkę i kiszonkę. Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. 2014, 03, s. 23-24. [Google Scholar]
 • Samełko S., Uprawa słonecznika na cele konsumpcyjne. Wiadomości Rolnicze. Wojewódzki Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. 2005, 02, s. 20-21. [Google Scholar]
 • Sawicka B., Skiba D., Michałek W., Słonecznik bulwiasty jako alternatywne źródło biomasy na Lubelszczyźnie. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 2009, 542 (1). [Google Scholar]
 • Tworkowski J., Szczukowski S., Kwiatkowski J., Plonowanie słonecznika zwyczajnego (Helianthus annus L.) uprawianego na nasiona w północno-wschodniej Polsce. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1999, 468, s. 479-486. [Google Scholar]