Jak wykonać skutecznie zabieg T2

Jak wykonać skutecznie zabieg T2

Zabieg T2 to drugi zabieg fungicydowy wykonywany w zbożach i jest on też bardzo ważny do osiągniecia pożądanego plonu. Ochrona liścia flagowego ma wpływ na uzyskanie nawet połowy plonu.

Zabieg T2 ma na celu ochronę przed chorobami głownie liścia flagowego. Chronimy m.in. przed mączniakami (np. prawdziwymi zbóż i traw), rdzą oraz septoriozą. Zabieg wykonujemy, aby liście były zdrowe i miały maksymalną zdolność asymilacyjną. Zdrowy, duży i zielony liść flagowy i podflagowy to więcej asymilatów dla rośliny, efektywniejsza fotosynteza, a co za tym idzie większy i o lepszej jakości plon. Choroby grzybowe powodują występowanie różnorodnych przebarwień, plam i narośli. Rozwojowi patogenów sprzyjają wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza i częste, burzowe opady deszczu.

Zabieg T2 w pszenicy ogranicza ryzyko wystąpienia septoriozy paskowej liści, rdzy oraz brunatnej plamistości liści zbóż. Są to choroby mające bardzo duży wpływ na plonowanie i jakość plonu. Szkody poczynione w plantacjach nie odpowiednio chronionych są bardzo duże, a często jest tak, że jedna choroba osłabia roślinę co sprawia, że dzięki temu kolejne patogeny mocno infekują kolejne rośliny. W zależności od uprawy ochrona T2 jest skierowana pod inne patogeny. I tak w jęczmieniu ozimym musimy chronić głównie przed, rdzą jęczmienia, plamistością siatkową, ramulariozą i rynchosporiozą zbóż. Nie jest tu wymieniony mączniak prawdziwy który już skutecznie powinien być zwalczony w zabiegu T1.

Aby zabieg T2 był skuteczny należy go wykonać w jęczmieniu ozimym, pszenżycie w fazie od liścia flagowego do fazy widocznych pierwszych ości kłosa. Początek fazy (BBCH 37) to okres, gdy liść flagowy nie jest jeszcze widoczny z daleka, choć można go zobaczyć po odchyleniu pochwy liściowej. Kiedy wykonać optymalny zabieg? Przede wszystkim zabieg T2 powinien być przeprowadzony, gdy skończy się działanie ochronne zabiegu T1, przestaną działać poszczególne zastosowane substancje aktywne. Każda z nich ma ściśle określony czas działania. Przerwy pomiędzy zabiegami T1 i T2 nie powinny być zbyt długie, a przede wszystkim nie można pozostawiać plantacji bez ochrony od patogenów odpowiadających za występowanie chorób.

Skrajnie niskie i wysokie temperatury, opady deszczu, duża rosa znacznie obniżają skuteczność preparatów. Trzeba to uwzględnić ustalając odstępy między zabiegami. Liczne mieszaniny zbiornikowe też mogą pogorszyć znacznie efektywne działanie fungicydów. Przed przystąpieniem do wykonania mieszanin zbiornikowych powinno się zbadać pH i twardość wody używanej do zabiegów. Jeżeli nie jest ona w optymalnym przedziale do danego zabiegu wartość zastosować kondycjoner wody. Tworzenie mieszanin zbiornikowych w oparciu o optymalne parametry wody w znacznym stopniu może poprawić działanie fungicydów,

Zabieg T2 wykonuje się przy użyciu preparatów zawierających 2-3 substancje aktywnie czynne lub łączeniu poszczególnych środków. Działanie takie ma na celu rozszerzenie spektrum działania i tylko taki zabieg T2 chroni przed większą liczbą patogenów chorobotwórczych. Jest to tak samo ważne jak ciągłość ochrony, szczególnie, że zmiany w przypadku infekcji grzybem nie zawsze są widoczne od infekcji. Względnie łatwo zwalcza się patogeny odpowiadające za rdzę. W przypadku ochrony zbóż korzysta się m.in. z fungicydu Elatus Plus Plexeo zawierającego dwie substancje aktywne które mając odmienne systemy działania dobrze się uzupełniają. Sprawdza się zarówno w latach suchych, jak i mokrych.

Zabieg T2 często jest bagatelizowany przez rolników, jednak nie jest on dużo mniej ważny od zabiegu T1. Bardzo ważnym jest dobór odpowiedniego preparatu do warunków panujących na plantacji, a czasem w oparciu o lustrację uzupełnienie technologii o kolejny produkt w celu poprawy skuteczności zabiegu. Czasem wynika to z niemożności wykonania zabiegu w optymalnych warunkach ze względu na warunki pogodowe i w takim przypadku uzupełniamy technologię o substancje mocno wyniszczające dany patogen. Kolejny ważny aspekt bagatelizowany to zmienność substancji aktywnych w poszczególnych zabiegach, częste powtarzanie tych samych substancji wpływa na szybkie uodpornienia patogenów.

Wszystkie komentarze

    Zostaw odpowiedź