Nawożenie dolistne kukurydzy warunkuje wysokie plony

Nawożenie dolistne kukurydzy warunkuje wysokie plony

Standardowe nawożenie kukurydzy rolnicy bardzo często uzupełniają dokarmianiem dolistnym mikroelementami. Kukurydza bardzo dobrze reaguje na mikroelementy dostarczane dolistnie. Do uzyskania najwyższego plonu bardzo ważne jest zbilansowanie nawożenia składnikami makro i mikroelementami.

Kukurydza bardzo często mimo zapewnienia wysokich dawek nawożenia NPK nie rozwija sie prawidłowo i ma widoczne ślady niedoborów. Najczęściej jest to jeden z brakujących składników mikro, które nie mogą być pobierane z powodu za niskiej zasobności w glebie ale również za niskiej temperatury lub złego odczynu gleby, która może blokować absorpcję.

W takiej sytuacji warto wrócić do starego prawa minimum, które obrazowo opisuje beczka Liebiga. Niedobór jednego ze składników ogranicza możliwość rozwoju kukurydzy mimo obfitości pozostałych składników pokarmowych. Tak jak pojemność beczki jest ograniczona najkrótszą klepką.

Najczęstsze braki mikroelementów w kukurydzy

Niedobory cynku

Najczęściej niedobory wynikają z za małej zasobności cynku w glebie. Określane wg polskich norm zasobności średnie a nawet wysokie sa niewystarczające dla potrzeb kukurydzy. Dodatkowo przyswajalność spada poniżej pH 5,5 oraz powyżej 7,5.

Cynk warunkuje pobieranie azotu w kukurydzy. Ma duży pływ na wielkość plonu, zarówno przez zwiększone możliwości pobierania azotu, jak również dzięki zwiększeniu żywotności pyłku. Silniejszy pyłek, przekłada się bezpośrednio na liczbę ziarniaków.

Cynk ma bardo duży wpływ na prawidłowy rozwój korzeni przybyszowych w okresie wzrostu kukurydzy. To ma oczywiście wpływ na ogólna kondycje roślin, pobieranie substancji pokarmowych z gleby i stabilność roślin.

W całym okresie rozwoju kukurydzy cynk warunkuje intensywność przebiegu fotosyntezy, szczególnie w wysokich temperaturach, kiedy kukurydza przechodzi do cyklu C4.

Cynkiem najlepiej nawozić dolistnie nawozem chelatowanym takim jak OSD mikro Kukurydza. Zabieg zwykle jest uzasadniony już od 4 liścia.

Niedobór boru

Bardzo niska zasobność gleb w Polsce, powoduje niedobory w uprawie kukurydzy. Pierwiastek mniej istotny na rozwój kukurydzy niż rzepaku, ale niedobory boru w kukurydzy mogą powodować problemy z wyleganiem. Bor odpowiada za wiązanie wapnia , budowę ścian komórkowych za czym idzie sztywność łodyg.

W kukurydzy bor ma największe znaczenie w okresie kwitnienia. Wpływa na prawidłowy rozwój łagiewki pyłkowej za czym idzie równomierne formowanie ziarniaków na kolbie (zapobiega nieregularnościom, punktowemu zaziarnieniu itp.).

Nawożenie można podzielić na 2 dawki lub stosować jednorazowo. Jednym z kluczowych terminów jest 3-4 liść ze względu na formowanie zawiązek kolb już w fazie 5-6 liścia. Ale wtedy niska powierzchnia liści ogranicza wchłanianie, dlatego warto zastosować powtórny zabieg w późniejszej fazie.

Za niska zawartość manganu i miedzi

Niedobory powodują najbardziej widoczne na wierzchołkach kolb braki w zaziarnieniu.  Miedź wpływa na zwiększenie efektywności pobierania azotu, więc ma wpływ na budowanie plonu. Miedź jest również ważna ze względu na stabilność mechaniczną roślin bo tworzy ligninę w łodygach.

Termin stosowania manganu i miedzi od 4. liścia. Można powtórzyć zabieg w fazie 8 liści.

Najważniejsze w nawożeniu dolistnym obok dobrego nawozu to prawidłowe wykonanie zabiegu:
– umiarkowana temperatura (10-20oC) najlepiej wieczorem lub w pochmurny dzień,
– odpowiednia faza rozwoju kukurydzy – zbyt mała powierzchnia liści to nieskuteczny zabieg,
– przygotowanie mieszaniny roboczej w odpowiedniej kolejności – mocznik, siarczan magnezu, nawóz mikro, fungicyd,
– unikanie mieszania/łączenia z herbicydami.

W związku z dużym zainteresowaniem klientów nawozami OSD oraz nasionami kukurydzy, udało nam się wynegocjować dla naszych klientów dodatkowy rabat wysokości 30% na zakup nawozu OSD mikro kukurydza przy zakupie najpopularniejszych nasion kukurydzy. Promocją objęte są odmiany ziarnowe DKC3711, ES METEORIT, SY ROTANGO, SY TALISMAN jak również świetne odmiany kiszonkowe: LEONIDO i KOSYNIER.

Zapraszamy do promocji, która obowiązuje do wyczerpania zapasów.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź