Regulacja zbóż - na co zwrócić uwagę?

Regulacja zbóż - na co zwrócić uwagę?

Regulacja zbóż ozimych to jeden z tych zabiegów agrotechnicznych, który może przysparzać rolnikom wielu zmartwień, ale równocześnie jest niezwykle istotny w kontekście ochrony upraw przed wyleganiem, jak i pozytywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego roślin. Poprzez odpowiednie działania regulacyjne, rolnicy nie tylko zapobiegają potencjalnym stratom w plonach spowodowanym przez wyleganie, ale również wspierają zdrowy i silny wzrost zbóż ozimych, co przekłada się na lepszą jakość i ilość zbiorów.

Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg regulacji?

Kluczowym dla wykonania zabiegu jest moment strzelania w źdźbło, kiedy pierwsze kolanko znajduje się ono w odległości minimum 1 cm od węzła krzewienia.  Jest to okres najintensywniejszego wzrostu roślin – pierwsze międzywęźla dynamicznie się wydłużają, a zabieg regulacji ma na celu ich skrócenie i pogrubienie, wpływając tym samym na stabilność całej rośliny. Okno do wykonania regulacji jest bardzo krótkie i należy pamiętać, że zabiegu nie da wykonać się na zapas, ani skrócić tego co już urosło. 

Aby osiągnąć skuteczność zabiegu regulacyjnego, konieczne jest uwzględnienie kilku kluczowych czynników: etap rozwoju rośliny, specyfikę odmiany, ilość stosowanego azotu, przewidywane plony, a przede wszystkim warunki pogodowe, które mogą znacząco wpłynąć na rezultat – w warunkach niekorzystnych, interwencja może okazać się bardziej szkodliwa niż korzystna. Optymalne warunki do przeprowadzenia zabiegu różnią się w zależności od wykorzystywanych substancji:

  • trineksapak etylu (Moddus 250 EC) 10-15 stopni Celsjusza, stosujemy przy silnym nasłonecznieniu, bezchmurnym lub lekko zachmurzonym niebie, na suchy łan,
  • proheksadion wapnia (Medax Max) - skuteczny nawet przy pochmurnej pogodzie, działa w niskich temperaturach (już od 5°C),
  • chlorek chloromekwatu (Stabilan 750 SL) - stosujemy przy silnym nasłonecznieniu, przy temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza - warto wiedzieć, że jęczmień nie reaguje na te substancję.

Jeżeli planuje się użycie więcej niż jednej z wymienionych substancji, kluczowe jest postępowanie zgodnie z zaleceniami dotyczącymi tej substancji, która dominuje w mieszance. Oznacza to, że należy szczególnie zwrócić uwagę na dawkowanie, warunki i timing aplikacji zgodnie z instrukcjami dla składnika, który jest użyty w największej ilości, aby zapewnić maksymalną efektywność i bezpieczeństwo stosowania całej mieszanki.

Należy pamiętać, że spadek temperatury poniżej zera, zarówno dwa dni przed wykonaniem zabiegu, jak i w dniach następujących po nim (nawet przy minimalnych przymrozkach), może spowodować uszkodzenia roślin. Objawia się to fitotoksycznością, co z kolei może prowadzić do zmniejszenia plonu. Ważne jest również zwrócenie uwagi na opady deszczu – w sytuacji ich braku zaleca się zmniejszenie planowanej dawki regulatora wzrostu. Podobną decyzję o obniżeniu dawki należy podjąć w przypadku słabszych kompleksów glebowych.

Jeśli z jakiegoś powodu opóźnimy się z regulacją i przegapimy optymalny moment na zastosowanie zabiegu, nie powinniśmy rezygnować z jego wykonania. W takiej sytuacji ważne jest dostosowanie środków i ich dawek do aktualnej fazy rozwojowej roślin na polu. Warto w tym celu skorzystać z porady doradców agrotechnicznych i ściśle przestrzegać zaleceń zawartych na etykietach preparatów, aby zapewnić skuteczność zabiegu przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla roślin.

Wszystkie komentarze

    Zostaw odpowiedź